Dobra koło Limanowej

Dobra, 24.03.08 - Konkurs Śmiguśnioków

Poniedziałek Wielkanocny, 24.03.08 - Konkurs Śmiguśnioków

Afisz

W Poniedziałek Wiekanocny, 24 marca, w Dobrej, po raz pierwszy odbył się konkurs śmiguśnoków. Zorganizowany został przez Towarzystwo Miłośników Regionu Dobrzańskiego i Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej. Celem konkursu było zachęcenie młodzieży do po podtrzymywania tradycji przebierania sie za śmiguśnioków w tym dniu i wyłonienie "Śmiguśnioka 2008 roku". Mimo iście zimowych warunków - śnieżyca, przed komisją konkursową zebraną w GOKu, zaprezentowało się osiemnastu smiguśnioków, w tym jak się później okazało jedna śmiguśnioczka. Komisja konkursowa działała w składzie: Judka Balbina, Wanda Chwalińska, Maria Cygal, Maria Stokłosa i Stanisław Rząsa. Dokonując oceny komisja brała pod uwagę następujące kryteria: tradycyjność użytych materiałów (słomiane powrósła) i wykonania, kompletność strojów (czapa, kubrak i portki), staranność i estetykę wykonania, akcesoria (trąbka, sikawka, koszyk itp.)
i turkotanie. Tydzień później, w niedzielę 30 marca nastąpiło oficjalne ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie dyplomów i nagród. Tytuł "Śmiguśnioka 2008 roku" i I miejsce w konkursie przyznano Janowi Białoniowi. Miejsce II zajął Piotr Białoń a III Marcin Wydra. Pozostali uczestnicy konkursu: Stanisław Ranosz, Bartosz Wróbel, Adam Podgórny, Paweł Prokocki, Piotr Ranosz, Paweł Gąsior, Adam Wątor, Dawid Kołodziej, Eliza Sieja, Smaga Grzegorz, Wojciech Kosmal, Maciej Pietras, Daniel Miśkowiec, Paweł Wątor, i Dariusz Wątor  zostali wyróżnieni. Każdy z uczestników otrzymał dyplom i nagrodę rzeczową.

Poniedziałek Wielkanocny - prezentacja śmiguśnioków przed komisją

Drewniana sikawka