Przejdź do treści
Dobra koło Limanowej
Przejdź do stopki

The Aryan Couple

Treść

 

 

 

The Aryan Couple
(Aryjska para)
            W maju 2004 roku, na stacji kolejowej w Dobrej, nagrywano sceny do  filmu "The Aryan Couple",  dramatu wojennego produkcji amerykańsko-brytyjskiej. Film oparty jest na faktach, którego sceny rozgrywają się w 1944 r. na Węgrzech.
     Bohaterem filmu jest Joseph Krauzenberg, żydowski potentat przemysłowy, właściciel ogromnego majątku zdeponowanego w szwajcarskich bankach, który próbuje za wszelką cenę uchronić od śmierci siebie i swoja rodzinę. W tym celu podejmuje rozmowy z Heinrichem Himmlerem i Adolfem Eichmannem, oferując im cały swój majątek w zamian za życie i wolność. W tle przerażających negocjacji rozgrywa się dramat pary służących zatrudnionych w domu Krauzenbergów, tytułowego aryjskiego małżeństwa - Ingrid i Hansa Vassmanów. Kiedy Krauzenberg podpisuje z Himmlerem pakt, na mocy którego odzyskać ma wolność, Vassmanowie odkrywają mroczną tajemnicę swojego pochodzenia. Film wyreżyserował John Daly. Obsada głównych ról: Martin Landau (Joseph Krauzenberg), Judy Parfitt (Rachel Kraunzenberg), Caroline Carver (Ingrid Vassman), Kenny Doughty (Hans Vassman), Daniel Webb (Himmler) i Steven Mackintosh (Eichmann).
            Na czas wykonywania zdjęć do filmu, stacja kolejowa w Dobrej stała się stacją Schaffhausen na granicy niemiecko-szwajcarskiej.

 

"Schaffhausen"

"Schaffhausen" - strona niemiecka


Granica
"Schaffhausen" - Szwajcaria
Budynek kontroli granicznej - odprawy celnej i paszportowej
Wnętrze budynku kontroli


 

 

 

 

 

33531