Przejdź do treści
Dobra koło Limanowej
Przejdź do stopki

Majówka 2

TreśćDobrzańskie majówki


Kapliczka w Dobrej
Kamienna kapliczka w osiedlu Chochoły


Kapliczka


Kapliczka
Fundatorowie kapliczki


Kapliczka


Kapliczka


Modlitwa

Modlitwa


        W Dobrej są liczne kapliczki, krzyże i figury. Kapliczki umieszczane są przy drogach, w ogrodach, wśród pól, przy szlakach turystycznych i na szczytach gór. Rozróżnia się kapliczki stojące na słupku - najczęściej pod drzewami, kamienne, murowane i wiszące - mocowane na drzewach i ścianach domów. Kapliczki stojące i wiszące budowane są z drewna i metalu, w kształcie szafek, często oszklonych, z dwuspadowym daszkiem. Kapliczki kamienne mają najczęściej kilka kondygnacji, ściany z płaskorzeźbami i napisami. Kapliczki murowane z różnych materiałów są największe, mają wnęki oszklone lub zamykane drzwiczkami i  dwuspadowe dachy niekiedy z wieżyczkami.

        W kapliczkach są rzeźby wykonane z drewna, najczęściej przez miejscowych artystów, rzadziej zakupione, wykonane z innych materiałów. W niektórych kapliczkach zamiast rzeźb są obrazy i małe ołtarzyki. Najczęściej spotykanymi rzeźbami są: Chrystus na krzyżu, Chrystus frasobliwy, Matka Boska, św. Katarzyna, św. Jan Nepomucen i św. Antoni. Kapliczki, rzeźby w nich i obrazy są niekiedy bardzo stare i mają dużą wartość artystyczną. Wokół większości kapliczek rosną kwiaty, są ogrodzenia i ławeczki.

        Kapliczki stawia się w celu składania hołdu Panu Jezusowi, Matce Boskiej i innym świętym, aby chroniły domostwa i pola przed klęskami żywiołowymi, w intencji i jako dziękczynne.

        Gdy nastaje maj, kapliczki szczególnie pięknie się przystraja wstążkami i kwiatami polnymi. Wieczorami odbywają się przy nich majówki w czasie których mieszkańcy pobliskich domów modlą się i śpiewają maryjne pieśni. Tradycja ta podtrzymywana jest przy wielu dobrzańskich kapliczkach, między innymi przy kapliczce w osiedlu Chochoły przy drodze krajowej nr 28. Za kapliczką aż po zbocza Łopienia falują łąki umajone...Kapl. na Łopieniu
Kapliczka na Łopieniu


Kapliczka


Kapliczka


Kapliczka


kapliczka


Kapliczka
Jedna z najstarszych i najpiękniejszych kapliczek w Dobrej,
kapliczka kamienna na osiedlu Brzezule


Kapliczka


Fndatorowie kapliczki

FUNDATOROWIE
JAN I FRANCISZKA
JUDKOWIE PROSZA
PRZECHODNIOW
O ZMOWIENIE NABOZNIE
ZDROWAS MARYIA
     .........        1887
     

Płaskorzeźby


Św. Franciszka


Św. Barbara


Św. Wincenty


33416